Szukaj po nr referencyjnym

Wyszukaj nieruchomość


OKAZJE!

Jedyna w swoim rodzaju działka z przepiękną panoramą na miasto Chania!

Jedyna w swoim rodzaju  działka  z przepiękną panoramą na miasto Chania!
Cena: 1 320 000 EUR
Pow. użytkowa: 200 m²
Pow. działki: 4000 m²

Zalety: Blisko plaży, Ogród, Miejsca parkingowe
Detale
 

Dom wolnostojący z pięknym widokiem na Góry Białe

Dom wolnostojący z pięknym widokiem na Góry Białe
Cena: 156 000 EUR
Pow. użytkowa: 85 m²
Pow. działki: 330 m²

Zalety: Ogród, Kominek
Detale
 

Działka z gajem oliwnym 200 m od piaszczystej plaży

Działka z gajem oliwnym 200 m od piaszczystej plaży
Cena: 125 000 EUR
Pow. działki: 5200 m²

Zalety: Blisko plaży
Detale
 
"Królestwo niebieskie podobne jest
do skarbu ukrytego w roli.
Znalazł go pewien człowiek
i ukrył ponownie.
Z radości poszedł,
sprzedał wszystko, co
miał, i kupił tę rolę."

Mt 13, 44-46


rybka

Dlaczego Kreta?

Kreta jest wyspą zapierających dech w piersiach widoków, piaszczystych plaż i ośnieżonych szczytów górskich. Jest połączeniem starożytności z nowoczesnością tradycyjnych wiosek i nowoczesnych miasteczek. Szeroka na 260 km ze wschodu na zachód, jest największą grecką wyspą i piątą co do wielkości w basenie Morza Śródziemnego. Podróż na Kretę nigdy nie była tak łatwa - 2,5 godziny lotu z Polski.


Dlaczego Kreta?
Lokalizacja

Kreta leży na południu i jest jedynym miejscem w Europie położonym tak blisko równika i zarazem oddalonym zaledwie 110km od kontynentu. Właśnie ta charakterystyka geograficzna czyni Kretę unikalną. Jest największą grecką wyspą i piątą co do wielkości w basenie Morza Śródziemnego. Jako trzynasty region Grecji jest podzielona na cztery prefektury. Dwa największe miasta Krety, Heraklion i Chania, są również głównymi ośrodkami handlu i turystyki.


Skarb Krety

Leżąca na zachodzie Krety Chania jest przez wielu ludzi uznawana za największy skarb wyspy. Na północy regionu możemy podziwiać trzy piękne półwyspy otoczone wodami Morza Kreteńskiego. Zaś południe wyspy, nad Morzem Libijskim, należy do najbardziej nasłonecznionych miejsc Europy. Północna, zachodnia oraz południowa część wyspy jest otoczona morskimi wodami.

Chania i jej najbliższe okolice, dzięki swemu naturalnemu pięknu i różnorodnym widokom, przyciąga wielu turystów z całego świata. Miasto jest też chętnie odwiedzane przez ludzi zainteresowanych inwestycjami ekonomicznymi oraz naukowców i badaczy zainteresowanych zgłębianiem historycznych archiwów oraz podziwianiem zabytków kultury starożytnej. Warto również wspomnieć o Politechnice Kreteńskiej, która jest ważnym ośrodkiem badawczym.


Życie na Krecie

Kreta ma około 624 tys. mieszkańców. Żyzne gleby tworzą idealne warunki do uprawy, głównie pomarańczy, awokado, bananów oraz soczystych pomidorów i ogórków. W odróżnieniu od pozostałych wysp, Kreta posiada bogate źródła słodkiej wody.

Bez względu na to, czy ktoś postanowi na stałe przeprowadzić się na wyspę, czy jedynie spędzić tu wakacje,  nie można nie spostrzec jak ogromną gościnnością cechują się tutejsi mieszkańcy. Ma ona nawet określenie w języku greckim "philoxenia" co w wolnym tłumaczeniu można rozumieć jako "przyjaciel nieznajomych".

Życie Kreteńczyków skupione jest na rodzinie, sąsiedzi pomagają sobie nawzajem i, co najważniejsze, wskaźnik przestępczości jest bardzo niski.

Dla zainteresowanych - jest wiele możliwości nauki języka greckiego, choć nie należy on do najłatwiejszych do opanowania. Natomiast nauka języka angielskiego jest powszechna na wyspie i większość mieszkańców nie ma problemów z komunikacją w tym języku.


Klimat

Klimat na Krecie jest typowo śródziemnomorski, ale dość umiarkowany. Podczas jesiennych i zimowych miesięcy dominują wiatry północne oraz północno-zachodnie, ale w okresie letnim morska bryza jest bardzo przyjemna, przynosi wręcz ulgę przy bardziej upalnych dniach. Dzięki dużemu nasłonecznieniu, okres wakacyjny trwa od marca aż do października.
Chania posiada największe ilości słodkiej wody na Krecie (65%) co wpływa dobroczynnie na wegetację roślin, drzew owocowych (cytrusowych oraz oliwnych) oraz winorośli, a także roślin pół-tropikalnych.
Piękne i czyste plaże Chanii regularnie wygrywają ?niebieskie flagi? Europy i są dostępne przez cały rok dla każdego, bez względu na wiek.


Kuchnia Krety

Wszelkie produkty pochodzące z Krety słyną z pierwszorzędnej jakości, dużej zawartości witamin i niesamowitego smaku, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością wśród miłośników zdrowej żywności. Są również przedmiotem naukowych badań, którym już udało się dowieść ich dobroczynnego działania w zakresie zapobiegania chorobom serca.
Warunki geologiczne, uprawa zgodna z wieloletnimi tradycjami oraz duży nacisk na jakość produktów sprawiły, że dobra z kreteńskiej ziemi są znane na całym świecie.


Spadek kultury starożytnej

Pierwsi mieszkańcy pojawili się na wyspie już w czasach starożytnych, dzięki czemu Kreta słynie z wielu odkryć archeologicznych takich, jak : Knossos, Phaestos, Mallia. Zarówno te, jak i inne ruiny i zabytki minojskie można podziwiać do dzisiaj, między innymi w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie oraz Chanii.


Opieka zdrowotna

Kreta posiada rozbudowany system opieki zdrowotnej oraz dwa najbardziej rozwinięte szpitale badawcze w całej Grecji, dzięki czemu jest uznawana za samowystarczalną w tym zakresie.


Edukacja

Poziom edukacji na Krecie jest wysoki, czego fundamentem jest Uniwersytet Kreteński.
Rozwój edukacji znacznie polepszył jakość życia mieszkańców wyspy ? ponad 70% populacji posługuje się językiem angielskim ? wzrósł również poziom produktywności oraz umiejętności dostępnej siły roboczej.


Drogi

Najważniejszą drogą na wyspie jest autostrada Narodowa ciągnąca się na całej szerokości wyspy, ze wschodu na zachód.


Lotniska

Sektor lotniczy opiera się głównie na transporcie turystów na i z wyspy. W regionie Krety znajdują się trzy publiczne lotniska.


Porty

Kreta posiada szeroko rozbudowaną infrastrukturę portową. Najważniejszym portem jest Heraklion, w którym skupia się transport żywności, samochodów oraz pasażerów pieszych. Zatoka Souda Bay w Chanii została mianowana portem narodowym z racji dużego znaczenia w transporcie pasażerskim. Jest również głównym łącznikiem z zatoką Piraeus w Atenach.

Posiadanie domu lub apartamentu na Krecie

między innymi może dla Państwa oznaczać:


1
. Spokojny wypoczynek w bezpiecznym, czystym, nieskażonym środowisku naturalnym oraz we wspaniałym, prawdopodobnie najlepszym klimacie na świecie.

Kreta położona jest mniej więcej w połowie drogi między kontynentami europejskim i afrykańskim, bardzo daleko od wszelkiego przemysłu.

Ze względu na wyrównane ciśnienie atmosferyczne na Krecie, każdy odczuwa zdecydowaną poprawę samopoczucia, zaś osoby mające zdrowotne problemy  sercowo-naczyniowe – także meteopaci - doznają wyraźnej ulgi
i szybkiej poprawy ogólnej kondycji.

Dokuczliwe skutki nagłych skoków ciśnienia atmosferycznego jakich stale doświadczamy w Polsce, po przybyciu na Kretę ustępują dosłownie „jak ręką odjął”. Leki na obniżenie ciśnienia są odstawiane przez osoby je używające, gdyż nadciśnienie tętnicze opada i normuje się pod wpływem dobroczynnego klimatu na Krecie.

Mieszkańcy Krety wykazują najniższą na świecie zachorowalność na choroby układu sercowo-naczyniowego. Wielu Kreteńczyków w wieku 80, 95 i 100 lat nadal pracuje w polu i wykazuje dużą aktywność, co przypisuje się, między innymi, największemu na świecie spożyciu kreteńskiej oliwy z oliwek, doskonałej jakości.
Źródła: „Badanie Siedmiu Krajów”, Dr. Ancel Keys, Uniwersytet w Minnesocie, USA, Konwencja Amerykańskiego Związku Kardiologicznego w 1993 roku,
„Badanie Serca, Lyon”,  Francja.

2.Możliwość codziennych kąpieli i pływania w niezanieczyszczonym,  wręcz krystalicznie czystym i ciepłym morzu lub w lazurowym jeziorze Kourna.

Na Krecie przez cały rok wiele osób zażywa codziennych kąpieli morskich dla zdrowia i wyjątkowej przyjemności.

3. Całoroczną możliwość podejmowania wycieczek oraz wypraw górskich, ciesząc się wspaniałym, łagodnym klimatem i łatwo przewidywalną pogodą.

Bliskość i dostępność zarówno morza jak i gór – z najbardziej oddalonego punktu w górach do najbliższego wybrzeża jest ok. 34 km.

4. Ze względu na bardzo przyjazny klimat, niemal stale istnieje możliwość spożywania posiłków na zewnątrz  i przebywania  „na dworze” nawet przez cały dzień.

Na Krecie łatwo można obywać się bez samochodu i chodzić na piechotę lub jeździć na rowerze, gdyż wszędzie jest dosyć blisko.
Odległość 6 kilometrów to dla Kreteńczyków jest już daleko.

5. Spożywanie świeżej, bardzo zdrowej, wyśmienitej w smaku, niezatrutej chemią i modyfikacjami genetycznymi kreteńskiej żywności, takiej np. jak:

- śródziemnomorskich ryb, różnego rodzaju wybornych serów jogurtów
z mleka owczego i koziego, kreteńskiej jagnięciny, ślimaków, owoców morza;

- wspaniałych pomarańcz, winogron, granatów, brzoskwiń i moreli, gruszek, jabłek, śliw, bananów, sławnej i cenionej na całym świecie kreteńskiej oliwy
z oliwek,  ciemnych i zielonych oliwek, cukinii, miodu tymiankowego;

- karczochów, awokado, arbuzów, melonów, fig, kasztanów, orzechów,  intensywnie aromatycznych oregano, bazylii, tymianku, mięty i rozmarynu
i innych ziół oraz przypraw jak też pysznej  ziołowej herbaty maliothira;

- krystalicznie czystej wody bez chloru, z górskich strumieni;

- cokolwiek Państwo chcecie, ponieważ Kreta jest samowystarczalna.

Niemal cała żywność jest świeża, pochodząca z nieskażonej kreteńskiej ziemi i czystego powietrza, nie konserwowana dla celów transportowych czy magazynowania.

6. Poznania zapomnianej już (niestety dla wielu z nas) radości zrywania cytryn, pomarańcz, granatów, bananów, winogron, jabłek, śliw, gruszek i oliwek z rosnących we własnym ogrodzie drzew.

Rośliny genetycznie modyfikowane nie są uprawiane na Krecie – Kreteńczycy są bardzo konserwatywni, kochają i szanują swoją rodzimą żywność i na szczęście nie pozwalają na bezpowrotne niszczenie swoich nasion/roślin/upraw przez zbrodnicze genetyczne modyfikacje.

Dlatego na Krecie uprawia się typowo kreteńskie gatunki roślin – warzyw, owoców, zbóż, itp

7. Ze względu na bardzo długie lato, ponad pół roku, możliwość  udostępniania (również odpłatnego) swojego domu na Krecie, rodzinie lub znajomym.

 
Ta strona wykorzystuje pliki cookies aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz w celach statystycznych. Możesz je wyłączyć lub zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies.